آخرین خبرها

فایبر گلاس

فایبر گلاس رشته های نازکی از جنس شیشه هستند که در کارخانجات بزرگ تولید الیاف شیشه توسط دستگاه های پیشرفته ساخته میشوند.برای دیدن اطلاعات بیشتر به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید.

فرایند تولید این الیاف به این صورت میباشد که ابتدا شیشه را به حالت مذاب در می آورند و سپس با استفاده از دستگاههای پیشرفته که به صورت شبکه های لوله ای میباشند به صورت بسیار باریک کشیده میشوند.

پس از آن توسط دستگاهی مخصوص الیاف ساخته شده را با استفاده از آب سرد کرده و نخ ها به صورت نخ هایی بسیار نازک از دستگاه خارج میشوند.
سپس دستگاهی این نخ های باریک را به یکدیگر متصل کرده و رشته فایبر گلاس تولید میشود.پس از آن این رشته ها دور یک کلاف پیچیده میشود.در آخر نیز به صورت دوکهایی در می آیند و روانه بازار میشود.

چگالی فایبر گلاس در حدود ۲٫۵۸g/cm3 است.کامپوزیتها یا قطعات فایبرگلاس حاوی یک نوع یا بیشتر از الیاف تقویت کننده بوده که توسط یک رزین ( ماتریس ) احاطه میگردند.

                      

در بسیاری از کاربردها استفاده از مواد مغزی ( مانند فوم ها و … ) باعث افزایش قابل توجه مدول مقطعی در قطعات کامپوزیت میگردد. استفاده از مواد مغزی باعث افزایش سفتی و سختی قطعات فایبرگلاس یا کامپوزیت می گردد.

قطعات کامپوزیتی دارای مواد مغزی می توانند یک طرف و یا دو طرف سطح صاف و صیقلی  به شکل ساندویچ تولید شوند.

الیاف تقویتی نقش اصلی را در استحکام و مقاومت قطعات کامپوزیت دارا می باشند که تعدادی از انواع آن شامل الیاف شیشه ؛ الیاف کربن ؛ الیاف آرامید؛ کولار و غیره هستند. که الیاف های فوق الذکر خود دارای اشکال و انواع مختلفی می باشند.

این الیاف مقاومت بسیار بالایی دارند و بسیار انعطاف پذیرند و به همین دلیل است که در صنایع مختلف از جمله ساخت کمان های حرفه ای کاربرد های زیادی دارند.

کربن در مقایسه با فایبر گلاس بسیار سبک تر  ولی شکننده تر و گرانتر است به همین علت است که کاربرد کمتری نسبت به فایبر گلاس دارد.

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی pedram

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*