آخرین خبرها

بازالت

بازالت یک سنگ سخت و سیاه و دانه‌ریز آتشفشانی با کمتر از ۵۲ درصد سیلیس (SiO۲) میباشدکه به علت کمبود سیلیس سنگی قلیایی است.برای دیدن ادامه توضیحات به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید.

از بازالت الیاف نیز تهیه می‌شود. از جمله برتری‌های الیاف بازالتی مقاومت حرارتی بالا، اشتعال‌پذیری کم، افت کم عملکرد و استحکام در دماهای بالاتر از ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد و همچنین در رطوبت زیاد، چسبندگی خوب به رزین‌های بسپاری و لاستیک‌ها، مقاومت سایشی و کششی، ویژگی‌های دی‌الکتریکی بالا است.

1-1404151R05O27

اين سنگ ماده اي غني از سيليكات هاي منيزيم و آهن عموما تا ۵۲ درصد بوده كه ساختار آن از مواد شيشه اي تا كريستالي متغير مي باشد  .رنگ آن عموما مشكي بوده كه البته تا قهوه اي تيره و سبز قا بل تغيير است.اجزاي اصلي تشكيل دهنده آن عمدتا پلا ژيو كلاز ، فلد سپا تها ، اوليوين واوژيت همراه با تركيب هاي آهن ميباشد.

 

تاريخچه توليد الياف بازالت به اواسط قرن ۲۰ برميگردد كه اين الياف توسط دانشمندان روسي كشف و اولين واحد توليد الياف روينگ با قطر ۹ ميكرون درسال ۱۹۵۸ در كشور اكراين كه جزء اتحاد جماهير شوروي بود برميگردد . تا زمان فروپاشي كشور شوروي اطلاعات متخصصين دنيا در خصوص اين الياف بسيار مختصر و محدود بود ه پس از فروپاشي شوروي با سفر دانشمندان به كشورهاي مختلف از جمله آمريكا كه عده اي از اين دانشمندان را تحت پوشش خود درآورد دانش توليد الياف بازالت در كشورهاي ديگر نيز يافت شد اما بدلايل مختلف از جمله استفاده هاي نظامي ( توليد بدنه موشك و ماهواره و بدنه هواپيما و……) و استثمار و ممنوعيتهاي تكنولوژيكي دنيا هم اكنون نيز جز چند كشور محدود انهم با ظرفيت توليد بسيار پايين ديگر مناطق دنيا همچنان علاقمند و مشتاق و خريدار اين الياف هستند.

در ميان محصولات بازالت ، الياف آن به ميزان گسترده اي در بخش صنعت مورد استفاده قرار ميگيرد. الياف بازالت بصورت الياف طويل و پيوسطه از كشش مذاب بازالت بشكل فيلامنتهاي بقطر ۷ تا ۱۴ ميكرون ،حاصل ميگردند.

اين محصول از خواص بالايي نظير مقاومت در برابر اسيدها و بازها ، استحكام مكانيكي بالا ، مقاومت حرارتي بالا ،جذب صدا و … برخوردار بوده و در ساخت و تقويت مواد كامپوزيتي كاربردهاي مؤثري دارد. اين الياف بدليل مشخصا فني بالا جايگزين برتر و مناسب براي الياف شيشه ، كربني و آرميد و ديگر الياف كامپوزيتي ميباشند.

 

بازالتها فراوانترین سنگهای آذرین خروجی هستند و اکثر بصورت جریانهای گدازه‌ای و همچنین سنگهای آذر آواری دیده می‌شود. سه دسته مهم بازالت از نظر زمین شناسی وجود دارد.

علاوه بر كاربردهاي بازالت بصورت خردشده،يكي ديگر از كاربردهاي معمول بازالت،تهيه پشم بازالت است كه از ذوب بازالت، تهيه الياف ريز و آغشته كردن آن به رزينهاي فنليك ومانند آن تهيه ميشود. اين پشم بعنوان عايق حرارتي،برودتي و صوتي كاربرد دارد و نوعي از آن بعنوان جايگزين آزبست ،لنت كلاج و ترمز خودروها وحتي در رشد گياهان استفاده ميگردد. اين پشم داراي نقطه ذوب بالاي ۱۰۰۰ درجه سانتيگراد و براي مقاومت در برابر حرارت و بعنوان عايق حرارتي در مقابل دماي ۶۰۰تا۸۰۰ درجه سانتی گراد. مورد استفاده قرار ميگيرد. همچنين پشم بازالت بدليل كاهش انرژي صوتي هنگام عبور ازميان خود، بعنوان يكي از عايقهاي صوتي مناسب بكار ميرود.

مشخصات فیزیکی بازالت به صورت زیر می باشد:

استحکام کششی:۴۱۰۰-۴۵۰۰ mpa
چگالی:۲٫۶۵ gr/cm3
مدول كششي:۲۲۵ Gpa
دماي قابل تحمل:۲۶۹-۹۰۰ درجه سانتیگراد

انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی pedram

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*